Co przyczyniło się do wzrostu popularności e-sportu?

Rosnąca popularność gier sieciowych takich jak League of Legends czy Counter-Strike: Global Offensive znacznie przyczyniła się do rozwoju e-sportu oraz wzrostu zainteresowania tą dyscypliną. Turnieje rozgrywane przez graczy z całego świata są transmitowane na wielu platformach internetowych, a od niedawna również w telewizji. Jeszcze kilka lat temu taka sytuacja wydawała się niewiarygodna, dzisiaj jest to normą.

Coraz większe nagrody pieniężne oraz rzeczowe sprawiają, że nastolatkowie marzą o karierze e-sportowca. W końcu wizja utrzymywania się z ulubionej pasji jest bardzo kusząca. Wielu profesjonalnych graczy nie ukończyło jeszcze edukacji, a mimo to są w stanie pochwalić się zarobkami, o jakich inni mogliby tylko marzyć.

Czy e-sport można porównać do sportu?

Wiele osób porównuje e-sport do tradycyjnego sportu. Jest to dość kontrowersyjny temat i część osób nie popiera takiego podejścia. Ich argumentem jest najczęściej fakt, że granie na komputerze nie wymaga aktywności fizycznej. Jednak z definicji sport wcale nie musi wiązać się z wysiłkiem fizycznym, również aktywność mająca na celu doskonalenie sprawności psychicznej klasyfikuje daną konkurencję jako sport. Najlepszym przykładem są szachy, uznawane za dyscyplinę sportową.

Gry, w których rywalizują e-sportowcy wymagają zwykle dużej zręczności, refleksu oraz mocno rozwiniętego strategicznego myślenia. Często również ważną cechą jest umiejętność komunikacji ze współzawodnikami, gdyż zdecydowana większość tego typu gier to gry drużynowe.

Najpopularniejsze gry w sporcie elektronicznym

Jedne z najchętniej oglądanych gier, zrzeszających największe ilości zawodników to:

  • League of Legends
  • Counter-Strike: Global Offensive
  • Star Craft
  • Warcraft
  • Quake

Niektóre z nich są darmowe, za inne trzeba zapłacić. W każdym razie nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy mógł spróbować rozgrywki na własną rękę. Wielu nastolatków spędza sporo czasu, szlifując zdolności w danej grze. W końcu e-sportowcem może zostać każdy, wystarczy tylko być w czołówce i zostać zauważonym przez którąś ze znanych drużyn. Zupełnie jak w prawdziwym sporcie, z tą różnicą, że wszystko dzieje się w wirtualnej rzeczywistości.

Przyszłość e-sportu

Obserwując aktualne trendy, coraz wyższe nagrody pieniężne oraz rosnącą liczbę sponsorów zainteresowanych całą branżą, można stwierdzić, że w ciągu najbliższych lat sport elektroniczny stanie się jeszcze bardziej popularny.

Już teraz gracze z czołowych drużyn występują w reklamach telewizyjnych, zachwalając rozmaite produkty. Rozwój technologii i wszechobecny Internet oraz gry sieciowe sprawiają, że e-sport jest dla dzisiejszych nastolatków tym, czym kiedyś była piłka nożna.

Ciężko sobie wyobrazić co jeszcze mogłoby się rozwinąć w tej dziedzinie, bo już teraz są organizowane wielkie turnieje, zrzeszające widzów z całego świata, którzy na żywo oglądają rozgrywki. Zdecydowana większość rozgrywek jest transmitowana internetowo, ale jest również możliwość wykupienia biletu i śledzenia poczynań ulubionych zawodników bezpośrednio w miejscu, w którym odbywa się turniej. Mecze piłki nożnej ogląda się na stadionach, natomiast elektroniczne potyczki najczęściej w zamkniętych pomieszczeniach, z racji wymogów technicznych, aczkolwiek można stwierdzić, że branża ta jest już rozwinięta równie mocno co topowe dyscypliny sportowe.

Published
Categories E-sport
youplay