Gry wideo zadomowiły się w popkulturze już kilkadziesiąt lat temu, jednak do dzisiaj przez niektórych uznawane są za zabawę dla dzieci. W ciągu ostatnich lat wartość światowego rynku gier przekroczyła wartość rynku filmowego. Gry stają się coraz popularniejsze, dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii i scenariuszy, które nie ustępują pola scenariuszom filmowym. Odbiorca ma do wyboru ogromną bazę produkcji podzielonych między kilkoma platformami, których twórcy prześcigają się w wydawaniu ekskluzywnych gier, skłaniających do zakupu ich konsoli.

Czym są tak zwane gry exclusive?

Produkcje te są tworzone przy bardzo dużych nakładach finansowych i są dostępne wyłącznie na danej platformie. Przykładem jest seria God of War, której najnowsza część przyniosła ogromny sukces kasowy firmie Sony. Produkcja ta dzięki ogromnemu zapleczu finansowemu została dopracowana pod każdym względem. Gracz czuje się, jakby oglądał niesamowity interaktywny film z piękną oprawą muzyczną. Gry takie jak ta mają za zadanie nakłonić odbiorcę, by wybrał właśnie konsolę Sony. W tym przypadku PlayStation 4. Każda konsola posiada swoje własne tytuły exclusive, bez nich sprzedaż danej konsoli może spaść w znacznym stopniu. Mówi się, że za niższą popularnością Xbox One w stosunku do konsoli Sony odpowiada niższa jakość i liczba gier na wyłączność.

Oto kilka najpopularniejszych platform do gier wideo:

• Komputer. W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć komputera, najbardziej uniwersalnej platformy do grania. Oprócz braku możliwości uruchomienia gier tworzonych wyłącznie pod daną konsolę, nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Na komputer jest tworzone najwięcej tytułów ze wszystkich gatunków. Jedynym minusem są koszty samego urządzenia. Taki sprzęt powinien być wyposażony w co najmniej kartę graficzną ze średniej półki (około 1000 zł), aby uruchamiał wszystkie gry przez następnych kilka lat. Cały koszt platformy może wynieść od 3 do 4 tysięcy złotych.

• Playstation. Do tej pory wydano cztery główne wersje PlayStation i coraz częściej słyszy się o piątej. Sony ma ogromne doświadczenie w branży i w pełni zasłużony szacunek graczy. Pod koniec listopada 2018 firma pochwaliła się, że sprzedano około 94 milionów konsol PlayStation 4. Pomimo najwyższej ceny sprzętu, Sony pozostawiło konkurencję daleko w tyle.

• Xbox One. Konsola ta jest trzecią wersją Xboxa. Microsoft w 2001 roku, wydając swoją pierwszą platformę, rzucił rękawicę Sony i od tej pory trwa walka pomiędzy tymi firmami o fanów gier wideo. Walka ta przeniosła się także pomiędzy graczy, którzy od lat udowadniają przeciwnikom, która konsola jest lepsza. Jednak ostatnie lata pokazują, że Microsoft przegrywa walkę sprzedaży sprzętu na poziomie około 40 milionów sztuk.

• Nintendo Switch. Nintendo nigdy nie dołączyło do walki pomiędzy Sony a Microsoftem. Dzięki swojemu charakterystycznemu podejściu do gier zdobyło serca fanów obydwu konsol. Pomimo tego, że Nintendo tworzy gry kolorowe, wydawać by się mogło, skierowane dla dzieci, to corocznie znajdują się one w zestawieniach najlepszych gier na świecie. Szacuje się, że Switch sprzedał się w 32 milionach egzemplarzy.

• Smartfon. Udziały produkcji mobilnych gier wideo, zarówno na system operacyjny Android jak i iOS na urządzenia firmy Apple, oferowane między innymi przez stronę mresell, wynoszą już przeszło 60 miliardów i stale rosną. Jest to ponad połowa dochodu z sumy wszystkich innych platform. Co sprawia, że telefon komórkowy jest najpopularniejszą konsolą do gier na świecie.

Published
Categories E-sport
youplay