Wiele osób stając przed wyborem nowego komputera, zastanawia się, czy lepiej wybrać laptopa, czy może komputer stacjonarny. Wszystko zależy od preferencji oraz zastosowań.
Kiedy warto postawić na notebook?
Laptopy są świetnym rozwiązaniem dla osób, które często się przemieszczają, a chcą mieć komputer zawsze przy sobie, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Studenci często decydują się na takie przenośne rozwiązanie, aby móc zabierać komputer ze sobą na uczelnie.
Jeśli chodzi o zastosowanie laptopów w grach, to należy pamiętać, że zwykle trzeba wydać trochę więcej pieniędzy na sprzęt, który poradzi sobie z najnowszymi grami, niż by to było w przypadku komputera stacjonarnego. Również przyszła rozbudowa o nowe komponenty czy też wymiany nie zawsze są możliwe w przypadku laptopów.
Ale w zamian można się cieszyć rozgrywką w ulubione tytuły niezależnie od miejsca, w którym się przebywa. Jest to spore udogodnienie i zdecydowanie rekompensuje nieco wyższą cenę. Do niewątpliwych plusów należy też zaliczyć fakt, że laptopy cechują się mniejszym zużyciem prądu niż komputery stacjonarne.
Jeśli chodzi o wielkość ekranu, to standardem w laptopach są matryce 15,6 cali oraz 17,3 cala. Taki rozmiar powinien wystarczyć do komfortowej rozgrywki, natomiast w przypadku potrzeby większego ekranu można zaopatrzyć się w dodatkowy monitor przeznaczony do użytku domowego. Przy wyborze dobrze jest też posiłkować się recenzjami na portalach poświęconych tej tematyce.
Kiedy wybrać komputer stacjonarny?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Jeśli sprzęt ma służyć wyłącznie do zastosowania domowego i nie zmienia się często lokalizacji, to najlepszą opcją będzie komputer stacjonarny.
Taki wybór zapewni większą dowolność przy dobieraniu komponentów oraz późniejszych wymianach czy rozbudowie o kolejne podzespoły. Dodatkowo można trochę zaoszczędzić względem laptopów o podobnych parametrach.
W przypadku gier komputerowych wymagania zmieniają się bardzo szybko, dobrze jest więc mieć opcję modyfikacji zestawu w przyszłości.
Niestety w przypadku zmiany lokalizacji, przewożenie takiego zestawu jest kłopotliwe. Sam monitor i jednostka centralna zapakowane w bezpieczny sposób w kartonach zajmują już tyle miejsca, że jedynym sposobem jest przewiezienie ich samochodem. Tak więc dla osób, które przykładowo studiują i często zmieniają lokalizację, stacjonarka może nie być najlepszym rozwiązaniem.
Dla niektórych minusem może być również fakt, że w przypadku komputera tradycyjnego trzeba najczęściej samemu dobrać i złożyć komponenty, co niekiedy bywa ciężkim zadaniem, zwłaszcza dla osoby niezbyt obeznanej w kwestiach technicznych. Ale spokojnie, z doborem pomogą doradcy w sklepie lub użytkownicy na forach poświęconych komputerom, a usługę złożenia można wykupić w sklepie, w którym komponuje się swój zestaw. Częstą praktyką sklepów komputerowych jest też darmowa usługa zmontowania zestawu, jeśli zamawia się tam wszystkie podzespoły.